אידיסינה

תמיד אומרים שאם הנשים היו בשלטון, רוב המלחמות לא היו מתקיימות. אומרים לנו שהגברים מתנהלים באמצעות ה— שלהם (תרגעו, התכוונתי לאגו שלהם 😆 ). נשים, כך אומרים, מתנהלות לא רק ברגש אלא גם עם הראש.
דמיינו לכם עולם שבו הנשים הן השולטות. נכון שהוא עולם טוב בהרבה?

בסיפור זה העולם, או לפחות הממלכה עליה מדובר, נשלטת על ידי נשים. בכל ערי הממלכה ישנן נציבות, שתפקידן להשליט סדר. תפקיד הגברים לסייע לנשים ולהגן עליהן, וגם, כמובן, "לעשות ילדים". המין הגברי אינו המין החזק במובן הקיים בימינו. הם אינם מורשים לרכוש השכלה. בגיל שמונה נקבע גורלם לחיים: חלקם יהיו חיילים, שתפקידם יהיה להגן על המלכה. חלקם יעבדו במכרות. ככלל, השלטון מטיף באופן תמידי לעליונות האישה על פני הגבר.

דניאל, נער צעיר שגדל אצל סבתו, יוצא כדי לחולל מהפכה. בנדודיו ברחבי הממלכה הוא יפגוש בנסיכה שנמלטה משוביה ובעריק שברח מהצבא. יחד נקבל משלושתם תמונה מקיפה של מצב הממלכה, דבר שבהחלט מעורר עניין נוסף בספר.

אודה על האמת, אני לא חובבת גדולה של פנטזיה. בשנה האחרונה אני צועדת פה ושם, טועמת קצת מהז'אנר, אבל עוד לא ממש מצאתי את עצמי בו.
אני גם לא ממש חובבת ספרות ישראלית, אבל כשהציעו לי לפני כחודשיים לקרוא את הספר לא יכולתי לסרב. השילוב של ספר ביכורים של נשים צעירות (רק בנות 22) יחד עם עלילה מלאת נשים גרמה לי לפתוח את הספר. העלילה עצמה גרמה לי להמשיך ולקרוא.

השורה התחתונה: אני עדיין לא חובבת פנטזיה, אבל אין ספק שכספר ביכורים הספר מעניין למדי. כמו לא מעט ספרי ביכורים, ניכרת כאן התלהבות רבה וניסוחים פתלתלים שעריכה מהוקצעת יותר הייתה מפחיתה במעט במינון, אבל זה לא מאוד מפריע.
הספר מומלץ לגילאי 16 ומעלה, אבל לטעמי הוא מתאים לבני נוער.

לטריילר לספר.

אידיסינה: הרוכב השחור/ דניאלה ג'וליה טראוב ואורטל מריה טיורין
הוצאת רימונים, 2011
301 עמ'

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

6 תגובות לפוסט "אידיסינה"

 1. אביו של העולל הגיב:

  טריילרים לספרים מצחיקים אותי, כל העניין קצת מגוחך.

  בניגוד לטריילר של סרט, שנותן טעימה קטנה ממה שאתה תקבל בסוף, טריילר לספר רק מרמה אותך. אולי אפילו טובע בדמיון הקורא הפוטנציאלי תמונות מאולצות שלא היו שם אלמלא צפה בטריילר.

  בחזרה לנושא – גם אני לא חובב פנטזיה. אחכה לספר שיעניין אותי יותר.

  • עשבר הגיב:

   לא מסכימה איתך בכלל.
   טריילר מהווה ניסיון לתת טעימה מהספר. לא תמיד יש לי כוח/זמן/חשק לקרוא פרק או שניים מהספר, וטריילר בהחלט יכול לתת לי את האינדיקציה האם להמשיך ולהתעניין בספר או לא.
   מקסימום, הטריילר גרם לי לקרוא והספר שיעמם אותי?
   אף אחד לא מכריח אותי להמשיך לקרוא…

 2. תודה רבה על הביקורת. אנחנו מאוד מעריכות את זה 🙂

  לגבי טריילרים, אולי מגוחך, אבל מוכר. ובימינו בשוק מלא ספרים, יש צורך ללכוד את תשומת הלב של הקונה.

  ניתן להיכנס לדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/pages/%D7%90%D7%99%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%9B%D7%91-%D7%94%D7%A9%D7%97%D7%95%D7%A8/132631393505840

  בברכה,
  דניאלה ג'וליה טראוב

 3. עמית הגיב:

  טריילר לא מרמה אותך. הוא אמור לספר לך באופן כללי איזה ג'אנר אתה הולך לקרוא, טיפה על העלילה ועל סגנון הסיפור. וזה צריך להיות קצר, קולע, מושך ומה לא. וזה מאוד קשה לכתוב את הטריילר, למען האמת זה יותר קשה לפעמים מלכתוב את הספר עצמו, לפחות במונחים של מאמץ והשקעה של חשיבה.

  אז נכון, הרבה טריילרים לא באמת קולעים לתוכן הספר. חלקם גם יותר עסוקים בשיווק בכיוון של "תקראו אותי!" יותר מאשר בפרסום תוכן. אבל זאת נראת לי הגזמה לקרוא לטריילר "שקר" ו"רמאות"

  בכל מקרה, לי אישית זה נראה ספר משעשע. שיכול להתגלות כספר מדהים או באנאלי, תלוי בכתיבה עצמה. אז נראה לי שזה שווה להמר בכמה שקלים ולקנות אותו. מקסימום תרמתם כמה שקלים לזוג סופרות צעירות אשר מנסות להגשים חלום. לא כזה דבר רע.

  שלכם,
  עמית

כתיבת תגובה