אינסוף

והפעם: פוסט אורח של יואב עזר

לפני כשבוע, בזמן תספורת שקעתי בויכוח האהוב עלי עם ארז הספר שלי – האם יש אלוהים? לא אלאה אתכם בפרטי הוויכוח, אבל במהלך הויכוח הציג לי ארז טיעון מעניין. "הסתכל על העץ בחוץ, יואב" הוא אמר, "תביט בעלים, בצבע שלהם, איך הם מתחברים בצורה מושלמת לענף, איך כל העלים זזים ביחד ברוח. תכנון כזה מדהים, צריך לפחות לגרום לך לחשוב…."

לא יכולתי שלא להסכים. כאשר מסתכלים על העולם בתשומת לב, אי אפשר שלא לראות את היופי שבו.

בספרו הנוכחי מאפשר לנו חיים שפירא את האפשרות לראות את עולם המתמטיקה באותה התפעלות והשתאות.

מבעד לעיניו של שפירא וגיבוריו (פיתגורס, קנטור, רמנוג'אן ואחרים) אפשר לראות עולם עם מרחבים אינסופיים, בו לכל מספר יש תכונות משלו ההופכות אותו למעניין ויחודי. בעולם הזה קיימות תעלמות רבות. חלקן נפתרו לפני אלפי שנים וחלקן עדיין אינן פתורות אך כולן מופלאות.

בעולמו של חיים שפירא קיימים גם אין-סוף משחקים, איקס-עיגול באינסוף משבצות, משחק ה-sprouts שגרם לי לבזבז יום שלם ולמלא מחברת שלמה בציורים של גרפים וקודקודים, משחק סידור הטבעות הנקרא 'מגדלי האנוי' ועוד.

היכולת לראות את העולם בצורה כל כך אוהבת, כל כך תמימה, כל כך מתלהבת, היא יכולת ראויה לחיקוי. המלצתי לכם היא לקרוא את "אינסוף – המסע שאינו נגמר". על מנת שתוכלו לבלות כמה שעות בתוך ראשו של דר שפירא ולחוות את אותה השתאות והתלהבות.

הספר אינו מושלם, ישנם קטעים בהם השתלט המלומד שבדר' שפירא על הכתיבה והפך אותה למורכבת לקריאה (חישוב מספר הצעדים שיקח לסיים את מגדל האנוי עם 64 טבעות) או מעצבנת (הדיון הארוך בכותבי הביוגרפיה של פיתגורס). אך בסופו של דבר זהו ספר מעניין, מרתק ומאתגר שגרם לי לרצות להרשם ללימודי מתמטיקה באוניברסיטה :-).

יואב עזר הוא מנכ"ל חברת קוגניוויו, יצרנית תוכנה להמרת קבצי PDF לאקסל.
יואב היה מנכ"ל חברת נוקטורנוס מערכות והיום הוא גם כותב בבלוג הטכנולוגיה והפרודקטיביות
Codswallop.

לדף הספר באתר ההוצאה.

לסיכום,
(לחובבי מתמטיקה ומדעים שכאלו, הברבורה לא ממש מבינה מה רוצים ממנה…)

אינסוף המסע שאינו נגמר/ חיים שפירא
הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2010

383 ע"מ

תגיות: , , , , ,

3 תגובות לפוסט "אינסוף"

 1. דליה הגיב:

  ספר כלבבי, חייבת לקרוא אותו.
  נא להזכיר לי לחפש דרך להשיג אותו.
  לא הבנתי מה קשור יואב עזר לספר.

 2. דליה הגיב:

  האם אילן קרא את הספר?
  ואם כן מה הוא אמר? ולמה לא הגיב?
  ואיך יכול להיות שהוא לא קרא?……

 3. א. הגיב:

  אין ספק שהעולם המופלא נוצר ומנוהל על ידי כוח עליון שיש לו את הידע ,הקסם והיכולת ליצור דברים מדהימים, הטבע החיצוני, המדע המתמטיקה הם כלום לעומת היצירה המופלאה מכל, יצירת האדם ! תחשבי איך נוצר תינוק, איך הוא יוצא גדל ומתפתח עם דמיון וגנטיקה של ההורים. זוהי לדעתי היצירה המדהימה ביותר ! ממש לא מתחברת לעולם המספרים .

כתיבת תגובה