לא פשוט להיות ילד

"מה עשיתי אני לחברי לכיתה שגורם להם להתייחס אלי כך? כמה שלא הפכתי בבעיה והסתובבתי סביבה, לא הצלחתי להגיע לסיבה" (עמ' 24).

אחד השקרים הגדולים ביותר שמספרים לנו, וחוזרים על המנטרה שוב ושוב, הוא שהילדות היא התקופה הנפלאה ביותר. אין שקר גדול מזה.
ילדות היא תקופה לא פשוטה בעליל. ילדים הם עם אכזר, ובניגוד למבוגרים, שלמדו להסוות את האכזריות והביקורת במעטה של נימוס, הם אומרים הכל בפנים.
תחשבו על הילד השמן/הממושקף/השחום/המגמגם שהיה אצלכם בכיתה, ותזכרו מה היה היחס אליו. ואז תבינו- "נתקפתי חרדה מהמחשבה ש… אם, כמו שהם אומרים, הילדות היא התקופה היפה ביותר בחיים… הצילו!!! איך יהיה כל השאר???" (עמ' 58).

חטאו הגדול של פרננדו היה שעבר כיתה. במהלך חלוקה מחדש של תלמידי שכבתו, הוא מוצא עצמו מופרד מחבריו בשנים האחרונות, בודד לחלוטין בכיתתו החדשה.
וכדי להחמיר את הבעיה, פדריטו, המלך (שלא לומר עריץ) הבלתי מעורער של הכיתה, שם לב לעובדה שיש לפרננדו אוזניים גדולות. בזה בא הקץ על תקוותו של פרננדו לחיים שלווים בכיתה.
"כך חלף היום. הם ממשיכים בעלבונות שלהם, ואני על סף בכי, מייחל ומקווה שיתחיל משהו שונה, ואשר התחיל- מייחל לסיומו. נו, טוב, מה שבאמת רציתי היה שהזמן יעבור מהר מהר… כדי לחזור הביתה… ואז צלצל הפעמון" (עמ' 21).

לא מדובר כאן במכות. אין אלימות מופגנת. יש רק רמיסה יומיומית של ילד אחד קטן, שכל המבוגרים מסביב אומרים לו שיהיה בסדר בסוף. לא שהוא מאמין להם, איך הוא יכול להאמין, חושב לו פרננדו, לאבא שלו, שיש לו אוזניים לא פחות גדולות משלו? והרי אם הוא יספר לו שצוחקים עליו על גודל אוזניו, אבא שלו יתאכזב. אולי אפילו יפגע. וכך הולך לו פרננדו ונאלם. ונעלם. "הפסקתי לשחק בהפסקה. הפסקתי לדבר עם חברי בכיתה. הפסקתי ללכת לפארק אחר הצהריים. הפסקתי ללמוד. מה יש לומר? עזבתי הכל. לא רציתי לדבר כלל, אפילו לא בבית" (עמ' 33).

בסוף פרננדו מוצא פתרון. קצת ענווה, קצת הומור והרבה תמיכה ואהבה שקיבל בבית. וגם כמה חברים שהצליחו לעבור את מחסום החשדנות שלו.

פילאר לוזאנו קארבאיו נולדה בספרד בשנת 1953. היא עתונאית וכותבת ספרים (למבוגרים ולנוער) בעלי פן חינוכי. ספר נוסף שלה, "שבעה ילדים ועיתון", יצא לאור בהוצאת שוקן בשנת 2008.

ספר שמספר על אחת החוויות הכואבות בילדות.
מומלץ גם לילדים שחוו/חווים זאת, ולא פחות מזה להורים.

לסיכום,
(כי אפילו הזלתי דמעה)

לא פשוט להיות ילד/ פילאר לוזאנו קרבאיו
No es tan facil ser nino/ Pilar Lozano Carbayo
מספרדית: מיכל גרסטנר
הוצאת שוקן, 2009
104 ע"מ

תגיות: , , , , , ,

8 תגובות לפוסט "לא פשוט להיות ילד"

 1. יעל הגיב:

  ככ מוכר… איך בלי אלימות אפשר לרמוס ילד….

  אך האם זו לא סוג של ספרות מגוייסת שכל מטרתה היא להראות שבסוף יהיה בסדר?
  אני די סולדת מספרים כאלו, שנפוצים מאוד בקרב ספרי הילדים והנוער

  • עשבר הגיב:

   זו לא בדיוק ספרות מגוייסת.
   אין ספק שהיא דידקטית, אבל הסוף הוא לא כל כך ברור.
   פתאום פרננדו הוא בעל היכולת לצחוק על אחרים…
   אבל בהחלט אפשר לעבור הלאה, זה לא ספר חובה.

 2. יהודית הגיב:

  הסיפורים האלה הולכים ונעשים חמורים יותר ויותר
  ילדים נרמסים על ידי חבריהם
  איזה מזל שאני כבר לא מגדלת ילדים…

  • עשבר הגיב:

   אני תמיד תוהה האם העולם באמת השתנה כל כך, או שילדים תמיד היו אכזרים?
   אני חושבת שהילדים תמיד היו אכזרים, רק שסף האכזריות/ סף החמלה השתנה קשות.

 3. יונה דורון הגיב:

  בשנותי בהוראה ראיתי פעמים רבות את אכזריותם של הילדים וזה צבט בלבי. גם כאשר עושים פעילויות חינוכיות בכיתה ובהן הילדים אומרים את מה שמצפים מהם לשמוע, זה בכלל לא מבטיח שינהגו כך בזמן אמת…ברגע שהם יוצאים החוצה הם, לרב, חוזרים לסורם.

  • עשבר הגיב:

   אני לא בטוחה שאני מאמינה ביכולת פעילויות חינוכיות. ילדים באמת בדרך כלל מגלגלים עיניים, אומרים מה שצריך, וממשיכים הלאה.
   אוף, מזל שאני כבר לא ילדה…

 4. שלומית הגיב:

  נראה לי שיש ילדים (הרגישים ביניהם) הקריאה בספר הזה מהווה איום. לא קטרזיס.

כתיבת תגובה