חייו הקצרים והמופלאים של אוסקר וואו

אתחיל ואומר שאם אתם חובבי ספרות דרום אמריקאית, או מתגעגעים לריחות ולמראות הללו, אתם תהנו מאוד מהספר, שמכל דף ודף בו אפשר להרגיש את החיים ברפובליקה הדומינקנית, לטוב ולרע.

זהו ספורו של אוסקר, חנון שמן במידה מופרזת שחי לו בניו ג`רזי והבעיה הגדולה שלו, שמביאה לא פעם לנסיונות אובדניים, היא העובדה שהוא מעולם לא שכב עם בחורה. מצד שני, אפשר להבין למה בנות לא רוצות לצאת עם בחור שמדבר איתן בשפות שרק הוא וחובבי טולקין מבינים, או כפי שהוא מוגדר בספר: "הבחור הלך עם החנוניות כמו שגד`י הלך עם חרב אור[…] הוא לא היה מסוגל להעמיד פנים שהוא בן אדם נורמלי גם אילו רצה בכך" (עמ` 29).
זהו גם ספורן של לולו ובלי, אחותו ואמו של אוסקר, כל אחת מהן מוזרה בדרכה שלה, ושלושתם מהווים חריגים בחברה בה הם חיים. זהו גם ספור של הגירה, של חיים בצל אמונות תפלות יותר או פחות בקללות, של תסכול מתמשך מחלומות נעורים שמעולם לא התגשמו: "הזעם שלה מילא את הבית, עשן מעופש ושטוח. הוא נכנס לתוך כל דבר, לשיער שלנו ולאוכל שלנו, כמו הנשורת שספרו לנו עליה בבית הספר, שתרד עלינו יום אחד רכה כמו שלג" (עמ` 63), ומדכאון שנובע מארועים טראומתיים: "כל אימת שלה אינקה העיפה מבט בנערה, היא יכלה להשבע שבדיוק מאחורי כתפה עומד צל, שנעלם ברגע שניסית להתמקד עליו. צל כהה ונורא שלפת את לבה" (עמ` 150).

אחד הדברים העיקריים שעצבן אותי בספר היו הרבה מאוד (מאוד!) הערות שוליים, שאכן עוזרות להבין את הרקע ההסטורי, אבל ארוכות מדי, ובכתב קטן למדי. דבר נוסף היה הרבה מאוד הערות בספרדית, שאכן הוסיפו ניחוח ספרדי, אבל אתם יודעים איך זה שמישהו מדבר לידכם בשפה שאתם לא מבינים? תמיד תחשבו שפספסתם משהו מאוד חשוב, וזה פוגם בהנאה.

כאמור, זה לא ספר עמוק מאוד. ואם לא באים אליו עם המון ציפיות (כמוני, שכשמנה חנונה לא פחות מאוסקר חשבה שתמצא את אחיה האובד) תהנו ממנו.

אסיים במשפטו האחרון של אוסקר, שכאמור חייו היו קצרים ומופלאים, ואת רובם הוא בילה כשהוא, אבוי, בתול:
"אז זה הדבר שכולם מדברים עליו כל הזמן! לכל הרוחות והשדים! אילו רק ידעתי. איזה יופי! איזה יופי! (עמ` 303).

"חייו הקצרים והמופלאים של אוסקר וואו"/ ג`ונוט דיאס
מאנגלית: יורם מלצר
מחברות לספרות, 2009
303 ע"מ

תגיות: , , , , , ,

10 תגובות לפוסט "חייו הקצרים והמופלאים של אוסקר וואו"

 1. האחות הגיב:

  אבל למה חייו היו קצרים?

  והערות שוליים נראה לי מעצבן, גם אם זה כדי להעביר רקע היסטורי. אולי היה מקום לתת נספח היסטורי במקום הערות שוליים ארוכות… זה מבאס את הקריאה.

  • עשבר הגיב:

   בגלל הפוקה

   הקללה הדומיניקנית. וחוץ מזה, מזל שהם היו קצרים, לא הייתי עומדת בזה אם הם היו נמשכים הרבה זמן….

 2. עופר D הגיב:

  הרושם מדברייך

  שזה ספר למכורי הזאנר הדרום אמריקאי.
  ולאחרים הוא די לא..

  אז תודה על אי ההמלצה. אשתדל לזכור להימנע

 3. siv30 הגיב:

  אוי אני ממש מתבעסת מהמון הערות

  שולים ארוכות זה הבעיה שלי לגמור את המפץ הגדול.

 4. אבי האחד1 הגיב:

  מבין מדברייך

  שזה ספר לאחד ממחוזות דרום אפריקה
  ניראה לך שגם אותנו בארץ יעניין הספר?
  עד אז המשך יום טוב ובוקר צח

 5. חסרת נפש הגיב:

  אני החלפתי את זה

  יותר מחצי עמוד הערת שלויים? מוגזם

כתיבת תגובה